Największe wynalazki starożytnych Greków

Młyn wodny

Choć odkrycie młyna wodnego początkowo przypisywano pochodzeniu arabskiemu, badania brytyjskiego badacza M.J.T. Lewisa wykazały, że wynalazek ten ma pochodzenie greckie.

Jego wynalezienie w III wieku p.n.e. oparte było na kole Perachora, o którym wspomina grecki inżynier Filon z Bizancjum w swoim Traktacie o mechanice. Młyn wodny był rewolucyjnym wynalazkiem stosowanym nie tylko do mielenia zboża, ale także do kuźni, pełzarek i różnych prac rolniczych.

Licznik kilometrów

Licznik kilometrów jest instrumentem szeroko stosowanym w dzisiejszych czasach. Służy on do pomiaru odległości pokonywanej przez pojazdy takie jak samochody czy rowery. Choć obecnie są one cyfrowe, pierwotnie były mechaniczne. Jest to grecki instrument opisany po raz pierwszy przez Witruwiusza około 27 roku p.n.e.

Wydaje się, że jej wynalazcą był Archimedes z Syrakuz około czasów pierwszej wojny punickiej, choć inni historycy przypisują wynalazek Heronowi z Aleksandrii.

Olimpiada

Współczesne igrzyska olimpijskie, czyli olimpiada, odbyły się w 1896 roku z inicjatywy barona Pierre’a de Coubertina, założyciela Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Zainspirowana starożytną grecką Olimpią, jest największym wydarzeniem sportowym współczesnych czasów.

W Grecji pierwsze igrzyska olimpijskie datuje się na 776 rok p.n.e. Były one poświęcone bogom Olimpu i organizowane na starożytnych równinach Olimpii co cztery lata. Wszyscy Grecy przybyli, aby obejrzeć to niezapomniane widowisko. Poznaj ciekawostki dotyczące Igrzysk Olimpijskich: https://www.wislak.pl/ciekawostki-z-igrzysk-olimpijskich-co-powinien-wiedziec-kazdy-kibic-sportu

Budzik

Grecy byli również wynalazcami budzika. Jednak pierwsze alarmy używane przez Greków nie miały nic wspólnego z dzisiejszymi budzikami. Do sygnalizacji alarmu używali wbudowanego mechanizmu, który brzmiał jak niektóre organy wodne lub jak kamyki spadające na bębny.

Podobno starożytny grecki filozof Platon posiadał duży zegar wodny, którego dźwięk alarmu był podobny do dźwięku organów wodnych. Być może to właśnie nim sygnalizował rozpoczęcie swoich wczesnoporannych rozmów.

Kartografia

Arystoteles wymienia w swoim dziele Anaksymandra jako jednego z pierwszych kartografów, który stworzył mapę świata.  Jego mapa pojawiła się w formie tabliczek i przedstawiała zamieszkałe regiony. Przedstawiała ona w centrum Ionię, ale także Słupy Herkulesa, Etiopię, rzekę Nil i Morze Kaspijskie.

Wkład Anaksymandra w dziedzinę kartografii i geografii czyni go fundamentalną postacią tej dyscypliny, która polega na badaniu i tworzeniu map.