Co mogą zrobić rodzice, aby zapobiec niepowodzeniom dzieci w szkole?
Oto kilka wskazówek, którymi powinni kierować się rodzice:
Zachęcanie do dialogu
Ważne jest zachęcanie do codziennego dialogu, aby nasze dziecko potrafiło się z nami porozumieć w sprawie wszelkich problemów, jakie może mieć i abyśmy byli gotowi mu pomóc w każdym momencie jego życia, czy to w przypadku niepowodzeń w szkole, czy innego problemu. Oznacza to, nie besztanie ich, gdy mówią, że czegoś nie rozumieją, albo gdy mówią, że nie udało im się odrobić pracy domowej, bo nie wiedzą, jak rozwiązać ćwiczenia. W ten sposób dzieci będą wiedziały, że mogą liczyć na nasze wsparcie, zamiast traktować odrabianie lekcji i naukę jako coś tajnego, o czym nie powinny rozmawiać z rodzicami, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
Wdrożenie pozytywnego stylu dyscyplinowania
Pozytywna dyscyplina to bardziej szacunek do ludzi niż karanie, czyli docenianie ponad wszystko dobra fizycznego i emocjonalnego dziecka oraz ułatwianie mu angażowania się w obowiązki wynikające z chęci uczenia się i doskonalenia w różnych dziedzinach życia, a nie oparte na strachu przed zbesztaniem.
Wprowadzając w życie model pozytywnej dyscypliny w wychowaniu naszych dzieci, zapewnimy im dorastanie w zdrowym środowisku, opartym na szacunku, miłości i zrozumieniu wszelkich problemów, jakie mogą mieć. W tym celu ważne jest, abyśmy priorytetowo traktowali udzielanie pomocy, gdy problemy pojawiają się w pierwszej kolejności, a nie przyjmowanie wrogiej postawy natychmiast po dowiedzeniu się, że nie odrobili pracy domowej, nie uczyli się itp.
Wyznaczaj cele krótko- i długoterminowe
Wyznaczanie codziennych celów krótko- i długoterminowych jest dobrym sposobem na zmotywowanie dziecka do wypełniania obowiązków szkolnych; mówienie mu, że musi zdać minimum X przedmiotów do końca kursu lub semestru przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.
Połączenie krótko- i długoterminowych wskaźników postępu da im powody do zaangażowania się w naukę wiedząc, że w ciągu kilku godzin lub kilku dni będą mogli uzyskać efekty.
Nie przesadzaj z pracą domową
Wypełnienie dni wolnych wielogodzinnymi pracami domowymi zwykle rodzi u dzieci i młodzieży frustrację, prowadząc do kojarzenia pracy domowej z czymś, co oddziela ich od zabawy i możliwości relaksu.
Zachęć dzieci do czytania
Często rozwiązanie leży w prostocie; w wielu przypadkach głównym problemem, jaki dzieci mają w szkole, jest to, że nie rozwinęły dobrze umiejętności czytania, dlatego zachęcanie ich do czytania powieści lub opowiadań jest bardziej skuteczne niż zadawanie im dodatkowych prac domowych. W https://www.topksiazki.pl znajdziesz ciekawe propozycje książek dla dzieci.